Skip to content
Home » Razcvet Bitcoin trga – je to še mogoče?

Razcvet Bitcoin trga – je to še mogoče?

Razcvet Bitcoin trga – je to še mogoče?

Bitcoin doživlja novo rast cene – pred kratkim je dosegel prag 10 000 USD. Ali je to pravi trenutek za vlaganje v to priljubljeno kriptovaluto? Kakšna je razlika med tem razmahom in tistim iz leta 2017 in kaj o tem pravijo strokovnjaki?

Bitcoin – oče kriptovalut

Bela knjiga o kriptovaluti, imenovani Bitcoin – prva kriptografska valuta in tudi prvi peer-to-peer sistem za elektronski prenos valut , ki je bil konec leta 2008 uvrščen na seznam razprav o kriptografiji. Avtor je bil uporabnik, imenovan Satoshi Nakamoto, čigar prava identiteta še vedno ostaja skrivnost. Leta 2009 je bila programska oprema Bitcoin prvič objavljena in izdana na internetu, da razišče – proces ustvarjanja novih Bitcoinov kot tudi registracijo in preverjanje transakcij v verigi blokov.

Ker takrat Bitcoin ni bil predmet trgovanja, ampak so ga ustvarili rudarji, je bilo enotam te rastoče kriptovalute nemogoče dodeliti denarno vrednost. Leta 2010 se je nekdo odločil narediti prvo transakcijo z Bitcoini – zamenjati 10 000 enot za dve pici. Če bi prodajalec te enote hranil v denarnici, bi bile danes vredne dobrih 100 milijonov dolarjev.

Takoj ko je Bitcoin postal bolj priljubljen in se je izkristalizirala ideja o decentraliziranih in šifriranih valutah, so se začele pojavljati prve alternativne valute. Običajno se imenujejo altcoini in poskušajo izboljšati izvirni projekt Bitcoina, saj ponujajo večjo hitrost, anonimnost ali druge prednosti. Dva od prvih altcoinov sta bila Namecoin in Litecoin.

Prvi vzpon in prvi padec kriptovalute

Kmalu po tem, ko je cena Bitcoina prvič dosegla 1000 USD, je Bitcoin začel hitro izgubljati svojo vrednost. Mnogi vlagatelji so takrat izgubili denar, saj je cena hitro padla na približno 300 USD. Bitcoin je potreboval dve leti, da je znova dosegel mejo 1000 USD.

To je bil prvi veliki špekulativni balon v zgodovini Bitcoina – proces dviga vrednosti in nato hitrega padca, je ta kriptovaluta ponovila še nekajkrat. Nekaj kasneje se je zgodil prvi škandal v zgodovini Bitcoina. Kot bi lahko pričakovali od kriptovalute, ustvarjene z mislijo na anonimnost in pomanjkanje nadzora, je kmalu postala privlačna tarča za kriminalce. Januarja 2014 je Mt.Gox, največji trg Bitcoinov na svetu, nenadoma prenehal delovati in lastniki več kot 850 000 enot Bitcoina niso nikoli več videli svojega denarja. Preiskava, ki so jo vodile ameriške sile, je le pokazala, da v bistvu nihče ni prepričan, kaj se je zgodilo na Mt.Goxu, poleg tega, da je šlo za nekakšen hekerski napad, zaradi katerega so njegovi uporabniki izgubili več kot 450 milijonov dolarjev. Z današnjimi cenami bi bila ta številka še večja in bi dosegla nekaj milijard dolarjev.

Izboljšanje tehnologije in podobe

Po škandalu Mt.Gox je na trg prišla začasna zima. Dejstvo, da je bil Bitcoin nagnjen k ustvarjanju odvečnih neizkopanih žetonov, ki so destabilizirali trg, ni bilo v veliko pomoč. Padec je skrivnostni Nakamoto izkoristil za popravilo in izboljšanje tehnologije, začel se je tudi projekt, katerega cilj je bil Bitcoin predstaviti širšemu krogu uporabnikov interneta in vlagateljev. Ta dejanja so se končala s precejšnjim uspehom – veliko več mest je omogočalo rudarjenje Bitcoinov, kar je posledično privedlo do povečanja priljubljenosti, ko so bile cene precej pod preteklimi vrhovi. Postopoma, ko je postajal bolj uporaben, je postalo jasno, da bo v sistem Bitcoinov in drugih kriptovalut uvedeno več denarja. Leta 2017 je raven kapitalizacije vseh kriptovalut narasla z 11 milijard USD na več kot 300 milijard USD. Velike tržne institucije so javnost obvestile, da razmišljajo o uporabi Bitcoina. Medtem je tehnologija, ki stoji za Bitcoinom – blockchain – navdihnila revolucijo v svetu finančne tehnologije.H2:

Nenaden razcvet … zakaj?

Toda kaj se je točno zgodilo v letu 2017, najuspešnejšem letu za Bitcoin?

Na samem začetku leta 2017, v januarju, se je zgodil eden najbolj odločilnih trenutkov v regulaciji kriptovalut – Bank of China, centralna banka te države, je naredila prvi korak k zaostritvi regulacije okoli Bitcoina, ki je takrat obvladoval kitajski trg. Ukrepi kitajske vlade so bili namenjeni padcu Bitcoina z uporabo omejitev. To je povzročilo zmanjšanje obsega transakcij, saj so “veliki trije” trga – Huobi, OKCoin in BTCC – uvedli nove provizije.

Vendar to ni bilo dovolj za zaustavitev Bitcoina, da bi spodbujal več vlagateljev, da ga kupijo po privlačni ceni. Do 1. maja je Bitcoin dosegel novo najvišjo ceno, zabeleženo na razvpiti borzi Mt.Gox tik pred hekerskim napadom. Do konca maja je cena bitcoinov prvič presegla prag 2000 USD, samo da bi le nekaj tednov pozneje dosegla več kot 3000 USD. Hkrati so te mejnike pogosto spremljale nenadne turbulence, kot je nenaden padec za 300 USD v nekaj urah dan po dosegu meje 3000 USD.

V prvem tednu septembra je njegova cena prvič dosegla 5000 USD – samo da bi se dva dni kasneje znižala za več sto dolarjev, nato pa spet nadaljevala z rastjo in 17. decembra dosegla najvišjo ceno v zgodovini Bitcoina, 19.783,21 USD.

Toda takoj po dosegu te točke, se je veliko vlagateljev odločilo, da ne bodo storili ničesar. In zagotovo je le nekaj dni kasneje cena padla za 30 %, kar je povzročilo izgubo več milijard dolarjev iz celotne kapitalizacije trga kriptovalut. To je bil eden največjih popravkov trga v zgodovini, zaradi česar se je cena Bitcoinov znižala pod mejo 11 000 USD.H2:

Padec in priložnost?

V celotnem letu 2018 je Bitcoin stagniral. Trg se po poku špekulativnega balona ni več dvignil. Tudi prva polovica leta 2019 je bila polna pesimističnih mnenj. Toda v drugem četrtletju tega leta se je zgodila nenadna sprememba – 60 % povečanje Bitcoina od maja, kar je spominjalo na nenaden porast v letu 2017, ki je Bitcoinu pritegnilo pozornost javnosti.

Toda kljub zvišanju cene se je zdelo, da je bil Bitcoin … veliko manj priljubljen kot leta 2017. Ta razcvet strokovnjaki pogosto komentirajo:

“Mislim, da je drugače,” je dejal Will McDonough, glavni izvršni direktor podjetja za tehnologijo blockchain Diginex Americas, med intervjujem za Newsweek. “Dvig leta 2017 je imel neto koristi za celoten ekosistem, več ljudi je izpostavil razredu sredstev. [Tokrat] menim, da imajo institucionalni vlagatelji, bogati posamezniki, družinske pisarne – zelo malo sredstev, prek katerih bi se lahko izpostavili verigi blokov, najlažji zanjih pa je Bitcoin.”

Povezave med medijskim pompom in ceno Bitcoinov so pogosto del analiz, ki jih izvajajo strokovnjaki. “Lahko povežete pike med tem, kar se dogaja na družbenih medijih, in nihanjem cen,” je dejal Glenski v telefonskem intervjuju za Bloomberg.

Na splošno so potrošniki kljub navalu dobrih sporočil in rasti cen utrujeni od kolapsa leta 2018. Raziskava, ki jo je izvedel SophisticatedInvestor.com med 2000 Američani, starejšimi od 18 let, je pokazala, da jih le 4,6 % dejansko verjame v kriptovalute kot razred sredstev. Pravzaprav vlagatelji zdaj veliko manj zaupajo kriptovalutam kot kateri koli drugi vrsti sredstev, vključno z nepremičninami in izdelki.

Kljub razcvetu trga se zdi, da Bitcoin ni v vrhunski formi. Kar pa pomeni, da verjetno ni primeren trenutek za vlaganje vanj. Po mnenju strokovnjakov se bo ta kriptovaluta končno ustavila in ne bo dosegla legendarnega praga 20 000 USD.