Skip to content
Home » Litecoin … kriptovaluta kot nobena druga

Litecoin … kriptovaluta kot nobena druga

Litecoin ... kriptovaluta kot nobena druga

Verjetno že nekaj časa slišite ime litecoin. Ampak za kaj gre? Kako je bila ta valuta ustvarjena in kaj jo razlikuje od drugih kriptografskih valut?

Kreator iz MIT – ustvarjanje kriptovalute

Litecoin je leta 2011 ustvaril Googlov programer in nekdanji uslužbenec Charlie Lee in je pogosto imenovan srebro interneta – v nasprotju z bitcoinom, ki je pogosto imenovan zlato. Ta primerjava izhaja iz dejstva, da litecoin uporablja večino kodne baze bitcoinov, vendar ostaja ločena veriga, ki postaja vse bolj priljubljena – čeprav ni tako priljubljena v smislu tržne kapitalizacije kot bitcoin, njegov predhodnik.

Zakaj je tako? Litecoin ima veliko prednosti pred bitcoinom, vključno s hitrejšimi transakcijami, s časom blokiranja le dve minuti in pol. Govori se, da je protokol soglasja litecoina, znan kot skript, pravičnejši in varnejši od protokola “dokaz o delu”, ki ga uporabljajo rudarji bitcoinov. Ena od glavnih značilnosti skriptnega protokola je, da zahteva veliko pomnilnika. To pomeni, da je veliko težje rudariti litecoin v bazenih, ker nalog ni mogoče naložiti asinhrono, kar hekerjem močno oteži napad na omrežje. Litecoin torej ni le hitrejši od bitcoina, ampak tudi varnejši.

Stara in nova tehnologija

Litecoin, ki se pogosto imenuje “internetni denar“, je bil zasnovan z zelo specifično nalogo – biti enakovredna spletna valuta, ki omogoča takojšnja plačila po vsem svetu s skoraj ničelnimi stroški. Ustvarjen je bil tudi za podporo cilju bitcoina s popravljanjem nekaterih njegovih najresnejših napak. Ta v prihodnost usmerjen in edinstven pristop je litecoinu pomagal vstopiti v mainstream – vendar ne takoj.

Na samem začetku obstoja litecoina je bilo njegovo omrežje polno napak, kar se je izkazalo za veliko oviro na poti k napredku in spodkopalo zaupanje Litecoin skupnosti. Vendar pa se je vse spremenilo novembra 2013, ko je bila izdana različica litecoina 0.8.5.1. Ta popravek je odpravil vse znane težave in utrl pot povečanju priljubljenosti te kriptovalute. Zato je digitalna vrednost LTC do leta 2013 dosegla milijardo dolarjev tržne kapitalizacije – le dve leti po uradni predstavitvi.

Litecoin je živel v senci bitcoina. Kljub temu je ostal ključni igralec v industriji in leta 2013 naredil pomemben preskok. Njegova priljubljenost je narasla zaradi številnih dejavnikov. Prvič, rudarjenje se lahko izvajalo na preprostem računalniku brez potrebe po uporabi dragih rudarskih platform. Drugič, proizvedenih je bilo več kovancev v primerjavi z drugimi kriptografskimi valutami. Tretjič, ljudem je bila všeč prilagodljivost ekipe Litecoina, ki je prilagodila kodo in pogosto eksperimentirala, da bi naredila potrebne izboljšave. Redne posodobitve so tudi zagotovile nemoteno delovanje celotne programske opreme Litecoina.

Posebna valuta in posebna denarnica?

Recimo, da želite vlagati v v prihodnost usmerjeno kriptovaluto – litecoin. Kakšno denarnico izbrati za ta namen? Milijoni ljudi uporabljajo denarnice za kriptovalute, vendar obstaja velik nesporazum glede njihovega delovanja. Za razliko od tradicionalnih žepnih denarnic, digitalne denarnice ne shranjujejo valute. Pravzaprav valute niso shranjene na katerem koli posameznem mestu in ne obstajajo v nobeni fizični obliki. Vse, kar obstaja, so zapisi transakcij, shranjeni v sistemu verige blokov (blockchain).

Denarnice za kriptovalute so programi, ki shranjujejo javne in zasebne ključe ter vmesnik z različnimi verigami blokov, tako da lahko uporabniki spremljajo svoje stanje sredstev, pošiljajo denar in opravljajo druge operacije. Ko vam oseba pošlje bitcoine ali katero koli drugo digitalno valuto, v bistvu določi lastništvo kovancev in vnese naslov vaše denarnice. Da bi lahko izdali te kovance in odklenili sredstva, se mora zasebni ključ v denarnici ujemati z javnim naslovom, ki mu je valuta dodeljena. Če sta javni in zasebni ključ združljiva, se stanje v digitalni denarnici prejemnika poveča, stanje v denarnici pošiljatelja se pa ustrezno zmanjša. Dejanske menjave pravih kovancev ni. Transakcijo zaznamuje le njen zapis na blockchainu in sprememba stanja v kriptovalutni denarnici.

Obstaja več vrst denarnic, ki zagotavljajo različne načine shranjevanja in dostopa do digitalne valute. Denarnice lahko razdelimo v tri ločene kategorije – programsko, strojno in papirnato. Programske denarnice so lahko stacionarne, mobilne ali spletne.

Denarnica kot računalniška programska oprema – denarnice se prenesejo in namestijo na namizni ali prenosni računalnik. Dostopne so samo iz enega računalnika, na katerega so bile prenesene. Denarnice za namizne računalnike ponujajo eno najvišjih stopenj varnosti, ampak če v vaš računalnik vdrejo ali ga okuži virus, obstaja tveganje, da izgubite vsa svoja sredstva.

Spletne denarnice delujejo v oblaku in so dostopne iz katere koli računalniške naprave kjer koli. Čeprav je dostop do njih udobnejši, spletne denarnice shranjujejo vaše zasebne ključe na spletu in jih nadzoruje tretja oseba, zaradi česar so bolj ranljive za vdore in kraje. Na mobilnih napravah se denarnice izvajajo v aplikaciji na vašem mobilnem telefonu in so uporabne, saj jih lahko uporabljate kjer koli, vključno z maloprodajnimi trgovinami. Mobilne denarnice so običajno veliko manjše in enostavnejše od denarnic za namizne računalnike zaradi omejenega prostora, ki je na voljo na mobilnem telefonu.

Strojne denarnice se od programskih denarnic razlikujejo po tem, da shranjujejo uporabnikove zasebne ključe na strojni napravi, kot je na primer ključek USB. Čeprav strojne denarnice vsebujejo spletne transakcije, so te shranjene brez povezave, kar zagotavlja večjo varnost. Strojne denarnice so lahko združljive z več spletnimi vmesniki in lahko podpirajo različne valute; to je odvisno samo od tega, katerega se odločite uporabiti. Še več, transakcijo je enostavno izvesti. Vse kar morate storiti je, da napravo povežete s katerim koli računalnikom ali napravo z dostopom do interneta, vnesete svojo PIN kodo, pošljete valuto in potrdite. Strojne denarnice vam omogočajo enostavno izvedbo transakcije, medtem ko vaš denar ostane brez povezave in stran od nevarnosti.

Papirnate denarnice po drugi strani so enostavne za uporabo in zagotavljajo zelo visoko raven varnosti. Čeprav se koncept papirnate denarnice lahko preprosto nanaša na fizično kopijo ali izpis javnih in zasebnih ključev, se lahko nanaša tudi na programsko opremo, ki se uporablja za varno ustvarjanje para ključev, ki se nato natisnejo. Uporaba papirnate denarnice je relativno enostavna. Litecoin ali druga valuta se prenese v papirnato denarnico s prenosom sredstev iz programske denarnice na javni naslov, naveden na papirnati denarnici. In obratno – če želite dvigniti ali porabiti kriptovaluto, morate le prenesti sredstva iz papirnate denarnice v svojo programsko denarnico. Ta postopek je mogoče izvesti ročno, z vnosom zasebnih ključev ali s skeniranjem kode QR na papirnati denarnici.

Vse denarnice so zavarovane, vendar v različni meri. Stopnja varnosti je odvisna od vrste uporabljene denarnice (za namizni računalnik, za mobilni telefon, spletna, papirnata, strojna) in ponudnika storitev. Spletni strežnik je interno bolj tvegano okolje kot okolje brez povezave. Spletne denarnice lahko uporabnike izpostavijo potencialnim ranljivostim platforme denarnice, ki jih lahko hekerji uporabijo za krajo vaših sredstev. Po drugi strani pa denarnic brez povezave ni mogoče vdreti, ker preprosto niso povezane s spletnim omrežjem in se ne zanašajo na varnostne ukrepe, ki jih uporabljajo tretje osebe.

Čeprav so se spletne denarnice izkazale za najbolj občutljive in ranljive za hekerske napade, morate biti previdni pri uporabi katere koli denarnice. Ne glede na to, katero denarnico uporabljate za shranjevanje litecoinov, bo izguba zasebnih ključev povzročila izgubo denarja. Podobno, če vdrejo v vašo denarnico ali če denar pošljete goljufu, ni mogoče povrniti izgubljene valute ali razveljaviti transakcije.

Kako se zaščititi pred napadom na vašo denarnico? Ustvarite lahko varnostno kopijo svoje denarnice. Na vašem računalniku ali mobilnem telefonu se splača shranjevati le majhne količine denarja za vsakodnevno uporabo na spletu, medtem ko veliko večino sredstev hranite v zelo varnem okolju. Možnosti shranjevanja varnostnih kopij brez povezave, kot sta papir ali USB, vas ščitijo pred zrušitvami računalnika in vam omogočajo, da obnovite svojo denarnico, če jo izgubite ali vam jo ukradejo. Za razliko, vas denarnica brez povezave ne more zaščititi pred hekerji. Če se odločite za uporabo spletne denarnice, so z njeno uporabo povezana tveganja, pred katerimi se ne morete vedno zaščititi.

Litecoin je trenutno na 7. mestu v smislu tržne kapitalizacije med največjimi svetovnimi kriptovalutami. Cene so se stabilizirale in rahlo zvišale, zahvaljujoč izjemno zvesti skupnosti, ki bo branila ugled litecoina. Po kratkem premoru od dela za Coinbase se k delu na projektu vrača tudi ustvarjalec Charlie Lee – kar je dovolj dober razlog, da razmislite o naložbi v to valuto v bližnji prihodnosti.