Pred časom je moj prijatelj, katerega hobi je ekonomija, dejal, da je Bitcoin enostavno manipulirati in da odsvetuje vlaganje v kriptovalute. Kako lahko manipulirate z Bitcoinom? Je res, kaj je rekel?
Da bi odgovorili na to vprašanje, se moramo najprej vprašati – kaj odloča o vrednosti sredstva? Zakaj je Bitcoin toliko vreden, kot kaže njegov menjalni tečaj?
Ko gre za klasična sredstva, lahko določite dejavnike, ki vplivajo nanje. Običajno ne gre za eno, konkretno stvar, ampak nekaj korelacij, ki odločajo o ceni sredstva. In tako vrednost delnic odraža vrednost podjetja, ki jih je prodalo, napovedovanje vzpona in padca podjetja je pa bolj zapleteno od tega. Na cene valut vpliva široko razumljena ekonomija. Na cene srebra – predvsem ponudba te kovinje v industriji. In tako naprej.
Obstaja zelo specifična skupina sredstev, katerih vrednost se v glavnem ali izključno določi na podlagi ponudbe in povpraševanja na investicijskem trgu. Kriptovalute so primer takšnih sredstev. Poleg tega je Bitcoin nagnjen k takšnim nihanjem zaradi ravnovesja ponudbe in povpraševanja, zato ima tendenco za ustvarjanje finančnih balonov.
V teoriji to pomeni, da je Bitcoin kot sredstvo veliko bolj nagljen k manipuliacijam kot druga sredstva. Tovrstni poskusi njegove manipulacije so se že dogajali, izvajali so pa jih subjekti, ki so se zanimali za ustvarjanje dobička iz kriptovalute ne glede na njegov menjalni tečaj, torej predvsem kritptotrgi.
Na primer, leta 2017 – torej v sredini Bitcoin mrzlice – je trg Bitfinex ponaredil zanimanje za to kriptovaluto z umetnim zviševanjem njenih cen. To je zaključek, do katerega so prišli strokovnjaki Texas University, vendar trenutno nimamo nobenih dokazov in ni bila vložena nobena obtožba. Kljub temu je njihovo skoraj 70 strani dolgo poročilo verodostojen vir zaupanja in četudi ne kaže neposredno na takšna dejanja v preteklosti, še vedno pušča vprašanje uporabe te metode v prihodnosti.
Ampak, ali je manipulacija z Bitcoini vedno negativna za trgovca? Ni nujno. Ustvarjanje špekulativnega balona je v širšem kontekstu nezaželen pojav za gospodarstvo in naložbeno dinamiko, vendar pa srečnim trgovcem omogoča uresničevanje donosnih transakcij. Ne smemo pa pozabiti, da so tako manipulacije kot baloni zelo nepredvidljivi, in vlaganje v Bitcoin spada v skupino “visoko tveganih naložb”.
Vsekakor se strokovnjaki strinjajo, da zdaj ni najboljši trenutek za vlaganje v Bitcoin. To je tudi “po zaslugi” špekulativnega balona – po tem ko je en že počil leta 2017, ni zelo verjetno, da bi se tečaj dvignil dovolj, da bi nadomestil takšno tveganje. Po dveh letih je Bitcoin še vedno globoko v popravkih – tudi zdaj obstajajo ljudje, ki poskušajo z njim manipulirati in oblikovati povpraševanje, vendar je trg postal nekoliko odporen proti njim in manipulacije dajejo malo – če sploh – učinka.