Pred časom je zahodne medije šokirala novica o načrtovani prepovedi kriptovalut v Indiji. Parlament je prejel osnutek zakona, katerega cilj je odpraviti trgovanje s kriptovalutami v celotni državi, vključno z do desetimi leti zapora za posedovanje Bitcoina. V zameno je bil predlagan razvoj nove, povsem indijske kriptovalute, z delovnim naslovom “Digitalna rupija”.
Vendar sta bila oba projekta – tako prepoved trgovanja kot “Digitalna rupija” – tiho zavrnjena. Načrtovani vladni proračun za leta 2019–2020, ki ga je predstavila finančna ministrica Diai Nirmala Sitharaman, ni vključeval nobene omembe regulacije kriptovalut. To je splošno veljalo za dober znak.
Zakaj se je Indija bala kriptovalut?
Indijska vlada se že dolgo ukvarja s problemom pranja denarja prek transakcij s kriptovalutami. To metodo je v Indiji uporabljalo več kot sto kriminalnih organizacij. Poleg tega je težko spreljati njihov tok, ker kriptovalut ne upravljajo centralne banke.
Za odporom do kriptovalut se skriva strah pred uvedbo obsežnih alternativnih plačilnih sredstev, ki bi bili neregulirani in s tem neprevidljivi, kar bi lahko privedlo do še večjega problema pranja denarja. Vse to bi lahko pripeljalo do širitve sive cone in praznjenja proračuna države.
Alternativa prepovedi? Regulacija.
Med zadnjim vrhom G20 je Indija končno potrdila začetek dela glede regulacije kriptovalut in končno opustila idejo o kriminalizaciji lastništva. Dela za ureditev statusa kriptovalut naj bi potekala že od začetka leta 2018 pod nadzorom medresorske komisije, ki jo vodi sekretar za finance Subhash Chandra Garg, vendar je težko reči, kdaj bo predstavljen konkreten osnutek.
Kaj lahko pričakujete od novih predpisov? Zagotovo ne utrjuje statusa Bitcoina kot načina plačila – Arun Jaitley, nekdanji minister za finance, ki je igral veliko vlogo pri tem projektu, je bil proti do svoje smrti 24. avgusta.
Nova ministrica za finance Nirmala Sitharaman je avgusta predstavila prvi osnutek projekta in ga označila za “futurističnega in inovativnega”. Dejansko je precej konservativen, vključno z – med drugim – omejenim dostopom za zasebne posameznike.