Skip to content
Home » Blog » Kriptotrg in borza

Kriptotrg in borza

  • by

Kriptovalute postajajo vse bolj priljubljene. Čeprav imajo svoje vzpone in padce, se njihova stopnja kapitalizacije še vedno povečuje. Tudi velike korporacije so začele uvajati sklade, ki vključujejo Bitcoin in Ethereum.

Kljub temu mnogi začetniki ne poznajo razlike med kripto trgom in tradicionalno borzo – kar je velika napaka. Preden si daste na stran denar za nakup kriptovalute na trgu, ne pozabite, da sta investiranje v žetone in investiranje v delnice dve različni stvari.

Največja razlika med kriptovaluto in delnico je način njihovega vrednotenja. Za delnico stojijo podjetja, ki bi morala prinašati dobiček. Vključujejo fizična sredstva kot del oblikovanja cen in lahko matematično preverite, ali je njihova cena primerna tržni vrednosti. Kriptovlute, na drugi strani, podjetje vedno ne podpira. Večinoma imajo ceno glede na valove, ki jih naredijo, čeprav nekateri dobijo vrednost na podlagi svoje funkcionalnosti. In ker gre običajno za zelo subjektivno oceno, je težko reči, ali je kriptovaluta res vredna.

Delnice in kriptovalute – karakterizacija sredstev

Vsakdo lahko ustvari kriptovaluto, zalogo pa mora razdeliti določena skupina. Eden od razlogov, zakaj je kriptovaluta “uporniška tehnologija”, je ta, da vsakdo ustvari svojo lastno belo knjigo o veriženju blokov (blockchainu). Veliko kovancev digitalne valute, kot je Dogecoin, so dejansko ustvarili zdolgočaseni programerji.

Ker lahko vsakdo ustvari žeton, je preprosto nastaviti svoj lastni ICO (začetno ponudbo kovancev). Tega ne moremo reči za delnice – zlasti tiste, ki kotirajo na NYSE, NASDAQ ali Ljubljanski borzi.

Ko so sredstva ustvarjena, jih morajo potrditi vladne agencije in opraviti revizijo. Prav tako morajo ustrezati določenim zakonom, preden jih lahko dovolijo na trg

Tradicionalni trgi so bili ustanovljeni za konkreten namen: zbiranje sredstev za podjetja, ki jih potrebujejo. Kriptovalute funkcionirajo različno, saj se lahko ena e-valuta uporablja na različne načine. Nekateri žetoni se lahko uporabljajo kot osnova za igre blockchain. Drugi služijo kot hranilec vrednosti, tretji pa se lahko uporabljajo na določenih platformah.

Preden se odločite, da želite investirati v kriptovaluto, si oglejte, za kaj se jo uporablja. Cene kriptovalut se večinoma določajo glede na njihov ugled. To ustvarja zelo nestabilen trg s številnimi ekstremnimi vzponi in padci. To vedenje je ena najbolj presenetljivih razlik med trgom kriptovalut in tradicionalno borzo. Delniški vlagatelji običajno obdržijo svoja sredstva v času motenj, ker vedo, da se bodo razmere stabilizirale. Pri kriptovalutah, ki so bolj nagnjene k nenadnim spremembam, je prodaja med paniko na trgu zelo pogosta in včasih celo zaželena na kriptografski sceni.

Druga razlika izhaja iz različnih profilov vlagateljev. Ker je vlaganje v delnice dejansko način, ki ga mnogi ljudje uporabljajo za pripravo na upokojitev, zato ga uporablja veliko ljudi iz različnih okolij. Vidite lahko vodovodarje, učitelje in celo najstnike, ki imajo polne denarnice delnic. Toda kriptovaluta je še vedno zelo nišna naložba. Večina lastnikov kriptovalut so moški z visoko izobrazbo, stari 20-30 let.

Ali so kriptovalute varne?

Včasih so delnice bolj varne kot kriptovalute. Tradicionalni trg je strogo reguliran in mora opraviti letne revizije. Poleg tega zaradi stroge regulacije postopka uvajanja novih sredstev na trg ni zelo verjetno, da bi bila delnica, v katero vlagate, lažna. Po drugi strani pa je kriptovaluta zaradi svoje decentralizirane, neregulirane narave zelo nagnjena k prevaram.

Ko govorimo o prevarah, obstaja še ena stvar, ki kaže na velike razlike med tradicionalnimi delnicami in kriptovalutami. Ko kupujete delnice, so izdane na vaše ime, obstaja dokaz, da ste lastnik. Zaradi sledenja in registracije tržnih transakcij ljudje res ne morejo ukrasti delnic nekoga drugega.

Toda kriptovaluta je drugačna. So dobesedno digitalna valuta – v katero je mogoče vdreti. Bilo je veliko takšnih primerov, ko so uspešni kripto vlagatelji naredili vse prav, si nabrali milijone dolarjev, nato pa zaradi hekerja ostali brez denarja.

Glede na vse slabosti vlaganja v kriptovalute, lahko pomislite, da se ga ljudje izogibajo kot kuge. Če bi imeli redne donose, bi verjetno bilo tako. Ampak kriptovalute nimajo vedno “rednih” donosov, kot jih imajo delnice.

Mnogi dolgoročni vlagatelji so omenili donose nad 1000 %. Tudi kratkoročni donosi ICO običajno dosežejo 150 %. To je veliko v primerjavi z običajnim trgom.

Če nameravate trgovati na običajnem trgu, lahko za začetek transakcije uporabite nekatere naložbene aplikacije. Vlaganja v kriptovalute, čeprav je dandanes nekoliko bolj priljubljeno, se še vedno ni tako enostavno naučiti.

Ko gre za večino transakcij, ki niso opravljene neposredno v Bitcoin ali Ethereum, morate prenesti ustrezno kripto-denarnico, zamenjati denar za Bitcoin ali Ethereum in nato kupiti kovance z uporabo teh dveh žetonov. Če želite dvigniti denar, morate opraviti tudi veliko transakcij.

In končno, obstaja nekaj negotovosti, ko gre za prihodnost kriptovalut.

Razlik med kriptovaluto in delnico je veliko, a ena najbolj očitnih je ta, da je borza postala institucija, ki je narekovala delovanje celotnega gospodarstva. Kriptovalute niso tako institucionalizirane.

Bo kriptotrg postal nova borza? Ali lahko sploh pridobi nazaj svoje podatke, če pogleda nedavne dogodke? Pogledi na to zadevo so različni glede na mnenja različnih vlagateljev in strokovnjaki nam ne znajo dati jasnega odgovora.

Potreba po ustvarjanju oznake

Trenutno ni veliko korelacije med kriptovalutami in delnicami. Številne razlike med naravo teh dveh sredstev so razlaga za pomanjkanje korelacije med kriptotrgom in tradicionalnim trgom. Celotna obstoječa infrastruktura kriptovalut se zanaša samo nase. Teoretično cena Bitcoina ni bila povezana z nobenim ekonomskim kazalnikom realnega gospodarskega sektorja. Kriptovalute so drugačen, zaprt trg. Edina stvar, ki je skupna s tradicionalnim trgom, je zakon ponudbe/povpraševanja in vse njegove izpeljanke. To je razlog, zakaj se tradicionalni borzi ni mudilo z uvedbo kriptovalut na svoj trg.

Toda kaj bi se zgodilo, če bi se odločili narediti prav to? Naraščajoči obseg trgovine s kriptosredstvi privablja institucionalne vlagatelje na kriptotrg. To bi lahko vodilo do stabilnejših cen in manjših sprememb zaradi kopičenja kriptosredstev v denarnicah velikih tržnih igralcev. Privabljanje novih igralcev na borzo z uporabo novih trgovalnih orodij bi zagotovo izboljšalo prepoznavnost borznega trga.

Poleg tega – je nekaj večjih borz že poskušalo uvesti produkte na osnovi kriptovalut, čeprav v omejenem obsegu. Intercontinental Stock Exchange (ICE) je januarja 2018 odprl kanal za kriptovalute, katerega namen je deliti osnovne informacije o digitalni valuti. ICE je povečal tudi količino obravnavanih kriptovalut iz različnih podatkovnih virov in trgov z vsega sveta. Februarja pa je ICE opazil lansiranje lastne platforme za kriptovalute, ki je že pritegnila nekaj znanih vlagateljev, kot sta Microsoft ali Starbucks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *